سیم آلومینیومی

فهرست مطالب

لیست اقلام چاه ارت – لوازم مورد نیاز چاه ارت - تجهیزات چاه ارت و لیست اقلام سیستم ارتینگ

سیم آلومینیومی – سیم آلومینیومی ارت-سیم لخت هوایی آلومینیومی ارت

سیم آلومینیومی ارت (سیم لخت هوایی آلومینیومی) ….. نمره ۵۰ ( ۷ لایه هوایی)
سیم آلومینیومی ارت (سیم لخت هوایی آلومینیومی) ….. نمره ۷۰ ( ۱۹ لایه هوایی)
سیم آلومینیومی ارت (سیم لخت هوایی آلومینیومی) ….. نمره ۹۵ ( ۱۹ لایه هوایی)

سیم-آلومینیومی ارت

توضیحات: از سیم آلومینیومی ارت بدلیل قیمت بالای سیم مسی میتوان در همبندی دستگاه ها، انتقال انرژی و … استفاده کرد که در سایز های متفاوتی نیز موجود است . همچینن سیم آلومینیومی دارای وزن کمتری نسبت به سیم مسی است و از مزایای سیم آلومینیومی میتوان به مقاومت ویژه آن در برابر خوردگی اشاره کرد.
طبق استاندارد های موجود از سیم آلومینیومی نمیتوان به عنوان سیم اصلی چاه ارت یا هادی اتصال به زمین مورد استفاده قرار داد.

 

مزایای کابل آلومینیومی:

مهم ترین نکته برای انتخاب کابل آلومینیوم میزان مقاومت الکتریکی است که هر چه کمتر باشد مناسب تر و بهتر است. نکته دوم هم در نظر گرفتن قیمت و صرفه اقتصادی است که از این بابت قیمت کابل خودنگهدار یا کابل های زمینی آن در مقایسه با سیم های مسی بسیار کمتر است. اگرچه کابل آلومینیوم مقاومت بیشتری دارند اما به نسبت فلز مس که این روزها بسیار گران قیمت شده ارزان تر و در دسترس تر هستند.
از لحاظ وزنی هم بین دو فلز آلومینیوم و مس، کابل‌ آلومینیوم بسیار سبک تر از کابل های مسی هستند. همین عامل هم در قیمت کلی کابل مفتولی تاثیر گذار است.
به صورت کلی در کاربری های عمومی که امکان استفاده از هر دو نوع کابل آلومینیومی یا مسی برای پروژه مورد نظر وجود دارد باید گفت این دو فلز در نهایت تفاوت چندانی با هم ندارند؛ به شرطی که آلیاژ هر دو استاندارد باشد.

 

معایب کابل آلومینیومی در مقابل کابل مسی:

یکی از معایب کابل آلومینیومی امکان خوردگی آن در برابر عوامل شیمیایی است. برای جلوگیری از بروز این مشکل می توان از کلمپ بی متال استفاده کرد. همچنین اگر از آلیاژ استانداردی برای ساخت کابل آلومینیوم استفاده کنیم، عمر مفید این کابل ها بسیار بالاست. با تمام تفاسیر از این فلز فقط برای کابل قدرت به صورت کابل زمینی یا کابل هوایی و در انواع کابل خود نگهدار یا فاصله دار می توان استفاده کرد و استفاده از آن برای کابل افشان مسی طبق استانداردهای موجود مجاز نیست.

از جمله معایب دیگر در این کابل ها می توان به خطر آتش سوزی در این سیم ها به نسبت مسی بیشتر است همچنین در این کابل های خودنگهدار تلفات بیشتری وجود دارد.
باید بدانید استفاده از فلزآلومینیوم برای تولید کابل افشان آلومینیومی مناسب نیست؛ چرا که شکنندگی بالایی داشته و فقط برای تولید کابل مفتولی می توان از آن استفاده کرد. ضمن اینکه هزینه های تولید برای هر دو کابل مسی و آلومینیومی یکسان می باشد.

کابل-آلومینیومی-و-کابل-مسی
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − یازده =

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.