شرکت فنی مهندسی ایمن پیشگامان بارز

تجهیزات چاه ارت

فهرست مطالب

لیست اقلام چاه ارت – لوازم مورد نیاز چاه ارت - تجهیزات چاه ارت و لیست اقلام سیستم ارتینگ –اجناس چاه ارت

صفحه مسی

صفحه-مسی

صفحه مسی از لوازم چاه ارت عمقی میباشد که وظیفه انتقال جریان الکتریکی از دستگاه ها به زمین را دارد. درواقع صفحه مسی به کمک سیم مسی که به آن توسط جوش های مخصوص (کدولد ، آرگون ) متصل شده جریان را از دستگاه ها به زمین منتقل میکند

میله راد-میله ارت

میله-راد

میله راد کاپرباند برای سیستم های ارت ایده آل به شمار می آیند چرا که یک سیستم ارتینگ با میله های ارت اقتصادی تر و موثرتر می باشد. 

سیم مسی ارت-تسمه مسی

سیم-مسی بدون روکش

سیم مسی هوایی (سیم بدون روکش) در صنایع مصارف مختلفی دارد که یکی از آن موارد ارت میباشد. ضخامت سیم و تعداد رشته های سیم ارت هوایی تاثیر زیادی در انتقال جریان دارد.

بنتونیت و مواد کاهنده مقاومت

مواد-کاهنده-مقاومت

بنتونیت یک ماده معدنی از دسته رس ها  از کانی های متورم میباشد. بنتونیت متورم یا سدیم دار چندین برابر خود آب جذب میکند و منبسط و چسبنده است. 

کلمپ ارت-اتصالات چاه ارت

کلمپ-انگشتی

کلمپ های مسی برای اتصال بین دو فلز مختلف به ویژه فلز مس میباشند که در انواع و اقسام مختلفی وجود دارند. به عنوان مثال : کلمپ چهارراهی تسمه ، کلمپ یو ، کلمپ انگشتی و …
جنس کلمپ ها غالبا برنجی میباشند چون فلز برنج در برابر خوردگی مقاوم و همچنین کیفیت مناسب تری نسبت به فلز آهن دارند.

تابلو ارت-حوضچه ارت

تابلو-ارت

ارت پیت نام دیگر دریچه بازدید یا حوضچه چاه ارت (تست باکس ارت) می باشد که بر روی درب چاه نصب میشود . که بتوان سیم مسی را داخل آن بیاوریم و از آن انشعاب بگیریم و همچنین لوله تغذیه آب هم داخل این ارت پیت جای گذاری میکنند. 

پودر جوش سیم به صفحه – جوش احتراقی – جوش کدولد (جوش اگزوترمیک)

جوش-احتراقی به صفحه مسی

جوش احتراقی یا جوش کدولد (CAD WELD) نوعی جوش می‌باشد که برای جوشکاری سیم به صفحه ، لوله، صفحه و میله‌های مسی به یکدیگر می‌باشد که تجهیزات آن به سادگی قابل حمل برای جوشکاری می‌باشد.

ارت بار- باس بار- شین ارت

شین-ارت

باسبار و یا ارت باس قطعه ای است کارآمد که معمولا در نیروگاه ها یا پست های برق استفاده میشود. وظیفه باسبار این است که کابل های دارای یک سطح ولتاژ را هم پتانسیل سازی و به یکدیگر متصل کند. باسبارها در انواع مختلف تولید میشود که عمدتا در نوع تخت (شینه) و رشته ای مورد استفاده قرار میگیرد. 

کابلشو

کابلشو

کابلشو ها استفاده های متفاوتی دارند که میتوان به اتصال بین صفحه مسی و شینه ارت توسط کابلشو ، اتصال سیم مسی به دستگاه ها توسط کابلشو و … اشاره کرد. جنس کابلشو ها مسی است که به شکل لوله ای که انتهای آن پرس و سوراخ کاری شده و در سایز های مختلف ارائه میشود.

راندوایر- مفتول

راند-وایر مفتول

راندوایر برای همبندی سیستم ارت مورد استفاده قرار میگیرد که انواع مختلفی نیز دارد مثل راندوایر گالوانیزه و راندوایر استیل. راندوایر گالوانیزه از جنس آلومینیوم است که اخیرا بجای سیم مسی مورد استفاده قرار میگیرد و راندوایر استیل نیز به همین شکل استفاده میشود با این تفاوت که دارای اختلاف قیمت بیشتری نسبت به گالوانیزه است و همچنین استقامت و ماندگاری بیشتری دارد

سیم آلومینیومی

سیم-آلومینیومی ارت

از سیم آلومینیومی ارت بدلیل قیمت بالای سیم مسی میتوان در همبندی دستگاه ها، انتقال انرژی و … استفاده کرد که در سایز های متفاوتی نیز موجود است . همچینن سیم آلومینیومی دارای وزن کمتری نسبت به سیم مسی است و از مزایای سیم آلومینیومی میتوان به مقاومت ویژه آن در برابر خوردگی اشاره کرد.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.